Kwiat Pustyni

Image

            Poruszająca biografia przeczytana przeze mnie jednym tchem. Niesamowita historia. Trudno uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę.

Waris (imię to po somalijsku oznacza właśnie „Kwiat Pustyni”) została obrzezana jako maleńka dziewczynka. Ciarki przechodzą po plecach, kiedy opisuje ona ten moment – ciężko wyobrazić sobie ból, jaki przeżyła. Dziewczęta w Somalii są obrzezane i wydawane za mąż jeszcze przed skończeniem 10. roku życia. Ona, jako jedna z niewielu (a może jako jedyna), znalazła odwagę, by się sprzeciwić i uciec w poszukiwaniu lepszego życia. Mimo iż się bała, mimo, iż bardzo kochała swojego matkę i wiedziała, że będzie za nią tęsknić – podjęła to wyzwanie, i jak się okazało, nie żałowała tej decyzji. Podczas ucieczki śmierć patrzyła jej w oczy wiele razy. Czuła jednak, że nie ma powrotu i musi wydarzyć się to, co po prostu przyniesie jej los.

Somalijka dotarła do swojej rodziny w Londynie, a tam poszło już „z górki”. Zauważył ją pewien fotograf, a przed Waris otworzyła się droga do kariery. Swoją drogą, czy naprawdę miała tak oryginalną i zniewalającą urodę? Czy może tyle szczęścia? Nigdy nie przypuszczała, że los da jej taką szansę, że wszystko to tak się potoczy. Czy Waris jest przykładem na to, że należy walczyć z przeciwnościami losu? Czy jest tylko tą jedną na milion, której udało się zmienić swoje życie o 180 stopni? Gdybyście Wy byli na miejscu, pomyślelibyście, że można inaczej? Że można uciec z domu (ba, nawet z kraju), w którym od pokoleń panują pewne zasady, i sprzeciwić się, mimo iż nikt wcześniej tego nie zrobił, bo „tak było trzeba”? To historia trochę na miarę Kopciuszka. No ale jednak, autentyczna…

Przyznam szczerze, że gdyby nie ta książka, nie wiedziałabym, że istniała taka modelka. Waris Dirie spotkała kiedyś Naomi Campbell. Ta druga powiedziała: „Zobaczysz, usłyszy o Tobie cały świat”. Cały świat usłyszał chyba jednak o Naomi.

Modelka nagłośniła sprawę obrzezania na cały świat. Zaangażowała się w wiele akcji charytatywnych. Próbuje przekonywać, jak wiele niewinnych kobiet umiera w Somalii w wyniku zakażeń wywołanych przez obrządek obrzezania, oraz, że tak naprawdę nie jest to wymagane przez religię. Waris to kobieta, która miała w sobie niesamowitą odwagę i siłę. Mimo wielu cierpień, udało jej się stawić czoła przeciwnościom losu. Jej historia jest nadzwyczajna, wzbudzająca współczucie, a powieść pokazuje, jak bardzo kraje Trzeciego Świata różnią się od świata, w którym my żyjemy.

Reklamy

7 Komentarzy (+add yours?)

 1. KARI
  Mar 18, 2013 @ 10:08:10

  Nie mogę się doczekać!

  Odpowiedz

 2. SzukającSzczęścia
  Mar 19, 2013 @ 21:53:24

  jejeje jakie ja mam tutaj zaległości:p co do tej książki to mogłabym się podobnie jak Ty rozwinąć, ale nie napisze nic więcej niż Ty. Książka przeze mnie była również przeczytana jednym tchem. Co do Twoich pytań to myślę, że w przypadku Waris chodziło nie tylko o szczęście, urodę, ale przede wszystkim determinację, żeby zmienić swoje życie. A co do historii na miarę Kopciuszka to coś w tym jest. Kopciuszek (a może kierując się poprawnością polityczną Kopciuszka ;>)zgubił pantofelek, a Waris w swojej książce pisała, że uwielbia kupowac buty 🙂 Gorąco polecam!!!

  Odpowiedz

 3. SzukającSzczęścia
  Mar 20, 2013 @ 20:28:34

  no pamięć to ja jeszcze mam:D a jak:D myślę, że nie tylko każdy kowalem własnego losu,ale i w życiu sprawdza się powiedzenie ” umiesz liczyć, licz na siebie… ” i zamiast „…” coś tam było.

  Odpowiedz

 4. SzukającSzczęścia
  Mar 21, 2013 @ 18:44:41

  Przeznaczenie- oo taaak coś w tym jest 😉

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: